cestování a výpravy po zemích, městech, vodách pod plachtami i s pádlem v ruce, lukostřelba a jiné aktivity

postřehy

O práci a jiných zvláštnostech:

Pokud je člověk cestující a shání práci a nemá povolení, asi se dá nějaká jednoduchá příležitostná práce dá sehnat, ale nedoporučuji to vzhledem k problémům se zákonem, do kterých se dá snadno dostat. V případě, že povolení k práci máte, nebo se zdá být dostupné (ať Working Holidays, nebo jiné příležitosti), lze u trpělivého jedince na Yukon Teritory práci získat a to za poměrně slušných podmínek. Mzda je slušná, ale na čem záleží, to jsou náklady na bydlení a na lokální životní úroveň – tj. co tam stojí jídlo, hygiena a další životní potřeby. Třeba v Dawsonu se poměrně skromná osoba může uchytit, s tím, že důležité je, kolik bude platit za nájemné. Nelze ovšem očekávat ve většině případů práci exkluzivní, jde spíše o robotu a rozhodně se očekává vysoká produktivita práce. A také musím zmínit, že v sezóně se nějaká velká dovolená nedá očekávat – což obnáší, že měsíce jako stvořené na cestování, poznávání okolí a užívání si – tj., kdy je světlo a teplo, budou pracovní a volno dva dny v týdnu je královské privilegium (a už vůbec ne víkendové). Tak jako za zlaté horečky, je turistická sezóna období zisku. To je jednoduchá rovnice: práce znamená peníze a žádné volno. Nejlépe jsou na tom ti, kteří nějakou dovednost už mají, nejlépe tu, která schází – pak jsou opečovávaní. Samozřejmě, že i v Dawsonu je určitá forma oligarchie, což alespoň zpočátku znemožňuje rychlý úspěch, pokud za vámi nejsou peníze a knowhow. Stručně – kdo je šikovný a nebojí se práce, ten se v pohodě uživí s jistou dávkou komfortu.

20150616_040422

pomáháme s dřívím pro místní kostel

Pak je tu téma ohledně rezidentů, osob, které zde žijí bez přerušení více jak tři měsíce, tak mají nárok na obrovskou kupu sociálních výhod, bezplatnou lékařskou péčí (vyjma zubní a oční) počínaje a mnoha dalšími vymoženostmi konče. Zajímavé je, kolik lidí zde opravdu pije, ať doma či v putykách, přestože je alkohol omezen kvůli První Národnosti na licencovaný Liquer Store nebo licencované nálevny. Ale co taky v zimě, ve tmě? Když už zmiňuji První národnost, tak ti mají povětšinou takové sociální podmínky, že pracovat nemusí. A lze si také pronajmout claim a živit se rýžováním zlata. Třeba budete mít štěstí. Každoročně to zkouší desítky více či méně úspěšných zlatokopů a společností. Zlato tady je – jen kdo bude mít to štěstí a konečně nalezne ten hlavní zdroj. Zatím se to nepodařilo.

20150611_003657

stačí nabrat trochu písku…

rýžování se zde dá i uživit, zbohatnout těžko

a rýžováním se zde dá i uživit, zbohatnout těžko, a my ani jedno…


Na Kanadě je milý ten rozdíl vnímání životního názoru oproti Americkému heslu „Svoboda“. V téhle zemi krásné přírody, kde byla snad svoboda samozřejmostí, kde francouzsko-anglická smetánka a původní obyvatelé k sobě nalezli cestu i z dalekého „královského imperia“, vnímám víc a víc jejich „Spravedlnost“. A tak se zamýšlím nad tím, jaké slovo – národnostní motto charakterizuje nás, Čechy…