cestování a výpravy po zemích, městech, vodách pod plachtami i s pádlem v ruce, lukostřelba a jiné aktivity

Jarní závod na Seči 9.-10.5.2015

Sešlo se slušných dvanáct lodí!

V pátek někteří slavili osvobození tím, že jednak opravovali a nastrojili lodě, ale také tím, že Fredy proměřoval plachty, no a někteří opravdoví odvážlivci šli na vodu lodě vyzkoušet. Foukal mírný nárazový nestabilní vítr 2-3 metry, v nárazech až 5m! Ale svítilo slunce a bylo poměrně teplo. Takže bylo nutností to večer spláchnout, zagrilovat a pozazpívat si.

zavody_Seč_foto3.jpg

V sobotu se voda zavlnila jenom náhodně a dost málo. Ochladilo se a čekalo až do večera, zda nepřijde očekávané zesílení větru. Nepřišlo, přišla jenom bouřka, slušné množství vody a vyčasení bez náznaku větru. To někteří, co nervózně během dne vyčkávali (nepočítám ty zoufalce, kteří zkusili vyjet na vodu, aby své jachtařské umění předváděli za účasti splihlých plachet a trefných komentářů ze břehu), nevydrželi, a donutili během grilování pořadatele, aby dotlačil náhradní sud (byl to náhradník náhradníka). To zapříčinilo poměrně dlouhou noc.

zavody_Seč_foto4.jpg

Pro ty, co se dožili rána, se odjely čtyři rozjížďky v neděli. Pro ty co se nedožili – ti to vlastně také odjeli, ale neví o tom. Vítr byl nárazový – běžně 5-6 metrů, ale myslím, že náraz k desíti i mohl být, zejména pod jedním tmavým mrakem.

Pochválil bych místní za klidné jednoduché a praktické postavení trati, samozřejmě, jako vždy s bílou bójkou v místech, kde se vítr často a zcela nečekaně měnil.

zavody_Seč_foto.jpg

Každopádně to bylo pěkné svezení a nikdo z Vaurienů se necvakl. Vítězství zaslouženě získal Michal a Danča, druzí byla Hanka s Jirkou. A třetí my, i když to nebyl žádný zázrak, co se týká naší jízdy, ale nakonec to bylo přece jen 3. místo při shodě bodů s Fredym a Katkou a to k našemu podivu – dvakrát nás v cíli o půl lodě předjeli – zaslouží si naše uznání. Musím se pokárat za několik hrubých chyb, ale samozřejmě se poplácáme po ramenou i za to předjetí Hanky a tu dvojku ve třetí rozjížďce. Velkou pochvalu zaslouží ještě Vašek s Matesem, kteří nejen zvládali první závody, ale jezdili v přední části pole a také nováčci z Jablonce Petr s Ivou, jimž se dařilo být na dohled a zvládli chvílema obtížné poryvy.

Nové/přešité plachty: kosatka a spinakr slušné, hlavaska má tu drobnou chybu, že od první průběžné spíry vypouští. To v tomhle větru skoro nebylo na závadu a můj styl jízdy měl mnohem více nedokonalostí.

zavody_Seč_foto2.jpg

Na to, že se odjely jen čtyři rozjížďky to byly pěkné závody, hezký prodloužený víkend a jako vždy naprostá pohoda a skvělé zázemí pardubického jachtklubu.