cestování a výpravy po zemích, městech, vodách pod plachtami i s pádlem v ruce, lukostřelba a jiné aktivity

aljašský deník

zkrácená verze

(plná má 34 stran A4)


neděle 7.6.2015

Vyrážíme z Ruzyně, přestupní doba ve Frankfurtu je dlouhá, na letišti se spát nedá a tak jdeme podřimovat do lesa. Osvěžením letu je přelet nad nádherným Grónskem.

Ve Whitehorse se potkáváme s Ketchupem, Soňou a Jeremym. Nad Schwatkou se díváme na koryto, ve kterém jsou proudem zaplaveny Peřeje Bílého Koně. Duha nad lesem. První pivo v Carcross a pokus ulovit rybu – bez náznaku záběru. Kulisa nad námi – White Pass. Pečeme kuře a brambory a povídáme – tenhle den byl tedy fakt dlouhý.


pondělí 8.6.2015

Poušť Carcross. Prohlídka Whitehorse a nákup. Rozcestí Alaska Highway a Klondike Highway – jedeme vpravo. Jezero Lebarge a koupání v ledové vodě. Maxiburger v Braeburn a servírka, co zpívá country s kytarou na verandě. Post – srub na cestě. Carmacks Five Fingers – bereme bearspray a jdeme se podívat – je to jetelné. Pelly Crossing. U silnice se producíruje porcupine, ale když zastavíme a vracíme se, tak mizí. Stewart Crossing. U McQuestenu zastavujeme. Voda je nad limitem a docela bystře teče. Nad silnicí zapadá slunce a v jeho záři stojí los. Ve slepém rameni Klondike je bobří hráz. Večer s kytarou u Ketchupa.


úterý 9.6.2015

Balíme, jedeme na Bear Creek za Mikinem. Rozhodování na McQuestenu – jedeme do Mayo. Vyrážíme na kanoi – Mayo River teče – od mostu je to jen pár kilometrů na Stewart River. Je široká a špinavá. Velké hlučné víry. Táboříme na písečné kose rozlehlého ostrova. Půlnoční světlo – aljašský den.


středa 10.6.2015

Stále krásně, fouká vítr. Koupání v ledové vodě. Zchátralý srub s propadlou střechou na pravé straně – kromě nepořádku a zrezlých věcí tam nic není. Míjíme Devils Elbow – dnes je to už o ničem. Stewart Crossing – a už jen divočina bez konce. na táboření jsou nejlepší písečné kosy ostrovů a poloostrovů – jinak je to jen ďolíkatá rašelina. Jen postavíme stan, přichází bouřka.


čtvrtek 11.6.2015

V noci už skoro neprší, ale ráno se mraky honí, je vítr a voda na koupání ledová. Jen vyjedeme – leje. Obtížnější úsek s víry pod vykotlanou skálou – „voda měkne“. McQuesten – horním ramenem táhneme loď proti proudu a pak sjíždíme asi 2km úsek – teče a je to nádhera. Škoda, že jsme ho nejeli celý (je to spíš dobře – 200km meandrů, „sweepers“ a prudkého toku zavánělo průšvihem). „River Drive“ – potok z přepadu nabíráme z lodi do láhve. Lovecký a zlatokopecký srub. Po dalších prudkých přeháňkách hledáme místo na spaní – je zima, ale oheň to naštěstí napraví.


pátek 12.6.2015

Jedeme rameny ostrovů, romantika foglarovsky-majovská. V průlivu skočí a pluje před námi bobr. Hřebeny kolem nás nádherné. Občasné přepršky. Výstup na Berry Hill. Medvědí lejno a vlčí stopy. Široká řeka. K večeru pádluju sám na háčku. Stálý nepříjemný protivítr. Hledáme místo na spaní – medvědí stopy kolem. O kousek dál písečný násep se stopami losa. Dohadujeme se o rychlosti postupu a marně vyhlížíme na protějším břehu medvěda.


sobota 13.6.2015

Mytí včetně hlavy je drsným úkonem, na který si tu denně zvykáme. Voda stále ledová. Krásná krajina, ale zvířata tu nejsou. Ani rybí kosti nebo ptačí mrtvoly. Zatím ani jeden rybářský úlovek. Jen v křoví podupávalo jakési zvíře – ale asi to byl pták. Řeka se rozšiřuje – v mohutném setkání dvou toků se spojuje velkými víry a rychlými proudy nad mělkými vodami posetými naplavenými stromy v přes kilometr širokém soutoku Yukon a Stewart River. Tady někde, napravo, prožil zimu ve srubu Jack London. V rozlehlém údolí a neskutečně rychlém a ještě víc širokém proudu je spousta ostrovů a taky protivítr a krása všude, kam se podíváš. První a jediná známka civilizace – proti nám se řítí parník! Dan dělá kajakářské pádlo spojením dvou klasických. Napravo bobr. Krásné táboření na slunečné výspě a kolem se žene velkolepý Yukon.


neděle 14.6.2015

Obloha modrá, na koupání si zvykáme. Yukon teče rychleji než Stewart River – tak 10km za hodinu. Kemp na levé straně, kde si to plave bobr. Je to taková opuštěná turistická sezónní přespávárna s komplet vybavením včetně sauny. Medvědí stopy u potoka. Voda nás nese. Údolí a jejich potoky mají ledové krunýře. Procházíme jedním „zlatokopeckým“ – jsou tu nějaké pozorovací body. A „zlatá“ zrnka písku v potoce. Před námi Midnight Dome a pod ním Dawson. Město z westernu včetně náleven. Sháníme Patrika a sedíme s ním v restauraci Downtown hotelu a klavírista dokonale hraje provařené historické šlágry. Večer dáváme pivo u Mikina na Bear Creeku. Spíme pak u Ketchupů na Rock Creeku, kde je jen Soňa, co musí zítra do práce.


pondělí 15.6.2015

Trochu u Ketchupa poklidíme a pak jedeme s Patrikem na Bonanzu. Eldorádo – pijeme z toho potůčku až úplně nahoře. Dredge, Claim no. 33, rýžoviště, Discovery Claim – první naleziště. Pivo v Pitu. Házíme dřevo do kostela na zimu.


úterý 16.6.2015

Jedeme s Mikinem na Klondike asi 40km za město, kde nás vyloží. Plujeme ze slepého ramene. Dost peřejí a pár nebezpečných úseků. Nabíráme vodu, i se to nebezpečně naklání v nepravidelných vlnách peřejí. Nejhezčí řeka. Navečer jdeme na ryby s Ketchupem. Večer muzika v Pitu – borec s looperem a kytarou a pak ještě na závěr dáváme pivo u Bombay Peggy.


středa 17.6.2015

Stoupáme do kopce – hrob Jan Eskymo Welzla. A na Midnight Dome – samozřejmě bez bearspraye – a zase žádný medvěd!. To jsou panoramata! S Ketchupem jedeme na Dump a večer přijíždí ještě Honza s Lenkou a máme štiku a pivo a kytara zní dlouho do noci.


čtvrtek 18.6.2015

Hřbitov parníků. Jako zahnívající mršiny – ale jsou to pomníky civilizace a neskutečné lidské odvahy a síly. Jedeme na Rock Creek, chytnu graylinga, Dan balí. S Patrikem a Honzou a Lenkou jdeme večer na ryby (jen Honza chytí dva moc pěkný), ale já pozoruji bobra asi na 2 metry. V Downtownu hraje Dwaine a kývá na nás od piana – vzali jsme ho odpoledne stopem do města. Londonův a Serviceův srub.


pátek 19.6.2015

First Nation muzeum, zmrzlina na Front Street. Ve městě prohlížíme „camera obscura“ – festival dírkových obrazů. V muzeu ve městě procházíme historií tohohle místa a okolí. Na Dumpu hledáme náhradní kolo k Patrikově autu – máme jen plášť – ale aspoň něco. OneEyeJon nás bere na rýžování zlata, ale je to takovej malej podraz – ani se nic nepodařilo najít. V Pitu muzika – těhotná kytaristka a pak slušnej jazz. Nemáme celé kolo – takže tím Dalton a Prudhoe Bay padá.


sobota 20.6.2015

Vyjíždíme brzy – přívoz přes Yukon. Bereme stopaře Arnauda a Antoinea. Highway „Top of the World“ – bylo levnější jí stavět na hřebenech než v údolí. Přejíždíme do Států – v pasu razítko se sobem a americký celník Hromada nám odpouští poplatek. Chicken – pivo v baru pod rozstříleným ženským prádlem. V Toku tankujeme. Na rovné dálnici stojí los. Konečně Fairbanks – prohlížíme muzeum ve Visitor Centre. Kemp u Svena. Kupujeme zásoby a při jejich pití potkáváme Lauru a Alenku s kufrem.


neděle 21.6.2015

Slavnosti slunovratu ve Fairbanks. Koupeme se v Chena River. Ve městě atrakce – veteránská auta, muzika – vynikající a kvanta lidí. Jdeme na ptačí farmu – ptáků málo, komárů mraky. Večerní hudba ve městě. Nejdelší den – a spát jdeme pozdě.


pondělí 22.6.2015

Ráno nakupujeme a vyrážíme zpět – přibrali jsme Alenku s kufrem (cestuje s tímhle zavazadlem stopem a má jen malý batůžek). Burger v Toku. Pomáháme řidiči u odstaveného auta – docela komická příhoda, když odtahovka zjistí, že je na Aljašce. Na trajektu v Dawsonu nácvik záchrany „muže přes palubu“.


úterý 23.6.2015

Kyle nám půjčil rezervu. Vyrážíme ve třech (s Alenkou s kufrem) na Dempster. Překračujeme přejezdem Klondike River. Zastavujeme ve Interpreteur Centre v Tombstone. A jedeme dál, na sever. Red Creek – červený potok, mladá Peel River. Most přes Oglivii. Příroda kolem úžasná. Eagle Plains – tankování. Alenka vidí medvěda – ale je to jen starej zrezivělej barel. Hranice Yukon a North-West Teritorium. Sněhové pláně. Překročení vyspělé Peel River trajektem. McPherson. Trajektem přes McKenzie. Setkání s domorodcem – původním obyvatelem – rybářem a lovcem. Dáváme společně jídlo a dostává od Alenky jablko. Romantické jezero s přepůlnočním sluncem – ale taky miliarda komárů. Inuvik – tankujeme a jdeme do baru – je hodina po půlnoci – dobrá muzika – Alenka tančí, kamioňáci popíjí pivo – a my také. Vylézáme na rozhlednu. Slunce na severu – je právě půlnoc. Kempujeme v lomu na štěrk. Komáři a vítr.


středa 24.6.2015

Stan nesený větrem se kutálí po štěrkovně, koupeme se v jezírku a stěny lomu jsou jako z filmu. Brodíme říčku. zastavujeme a jdeme se koupat do rašelinného jezírka. Vracíme se přes McKenzie. Chytáme štiky u Froggy Creeku – je zde jezírko tvořené v ohbí potoka. Neskutečně krásné místo. Opět přes Peel River. Jdeme se projít rašeliništěm – savanou. A vracíme se do Yukonu. Zastavujeme na odpočívacím proužku a prolézáme kanál pod silnicí. Jedeme dál a nacházíme převrácený karavan a forda v příkopu a zmatené kanadské důchodce. Několik hodin záchranářských prací. Jedeme dál a u potoka děláme ty štiky. Dobýváme ze severu polární kruh za pomoci Alenky kufru. V Eagle Plains všichni spí a tak tam musíme počkat do rána, abychom natankovali.


čtvrtek 25.6.2015

Tankujeme a jedeme kus dál k jezírku se umýt a najíst. U Oglivie rybaříme – chytám tři nedomrlé graylingy. Přichází bouřka a dlouhý déšť. V Tombstonu vybíhám na Goldensides (ostatní spí) – je po dešti a výhled a ten okamžik je uchvacující. Pokračujeme o kousek dál a jdeme na Grizzly Lake – View Point. Nádherný prales, potok, hory okolo a příroda všude. Minuli jsme Viewpoint, ale nedošli jsme až k jezeru – bylo to daleko – kolem třetí hodiny jsme se otočili a zamířili zpátky. Grizzly Lake bylo sice nadohled, ale na hodiny chůze. Vracíme se a vidíme bělokury a sviště, noc je kolem třetí ráno jako zatažený den. Vracíme se pralesem k autu, medvěd žádný a je kolem čtvrté ráno.


pátek 26.6.2015

Prospaný den. Večer oheň u Ketchupa – ale začala bouřka, tak jsme to přesunuli dovnitř – i tak losí stejky byly vynikající.


sobota 27.6.2015

Zkoušíme rýžovat v Yukonu dva kbelíky z Bear Creeku – ale jen jediná zlatinka. Večer Diamond Tooth Gerties – šantán, tančenice, kasino. Pitcher v Pitu. SourToe v Downtownu. Prostě slušnej večer, kdy se na váčky se zlatem nehledí.


nedělě 28.6. a pondělí 29.6.2015

Balení a po Klondike Highway zpět. Míjíme už známá místa: Bonanza, BearCreek, letiště, RockCreek, za zatáčkou je Klondike, McQuesten, Stewart Crossing, Pelly Crossing, Five Fingers, Braeburn, Carmacks a jsme ve Whitehorse. A medvěda jsme nezahlédli. Vysazujeme v kempu Alenku i s kufrem. Vítáme se s Irenkou a jdeme koupit pár cetek domů. A jdeme na letiště. Frankfurt a po opětném podřimování u plotu letadlem do Prahy.