cestování a výpravy po zemích, městech, vodách pod plachtami i s pádlem v ruce, lukostřelba a jiné aktivity

příprava na cestu

Jak to začalo – příprava

Celý ten nápad a soupis času a energie pro přípravu jsem shrnul zde včetně poděkování a ocenění podpory všem, co se podíleli. Pokud jsem na někoho díky skleróze nebo z přílišného nadšení, tak se omlouvám, připomeňte se a já to nějak napravím. Jako náprava je možná jak sklenička, tak  korbelík.

povídání o tomhle nápadu…

dostal jsem ho při pohledu na mapu za mnou začátkem června l.p. 2014, kdy jsem si uvědomil, že život utíká ke smrti rychleji, než si chceme připustit. Tak jsem si uvědomil, že podívat se tam, kam jsem vždy chtěl, je potřeba uskutečnit bez prodlení, a že mám čas akorát tak na přípravu.

Nejdřív jsem si udělal seznam, koho bych tak s sebou chtěl. Řekl jsem si, že 4-6 lidí je dobrý počet a každý by měl mít svojí roli (ta moje byla jasná – ten co přinesl nápad a zorganizoval to). Někoho, kdo se vyzná v divočině – v přírodě aspoň jako já a je na něj spoleh v krizové situaci – to jsem si myslel o Danovi, pak doktor – to jsem si vzpomněl na Laryho, dál – technika – IT – kvůli GPS a sdílení informací, polohy, dat a angličtiny – což měl být Lukáš, pak ještě mě napadl někdo se sílou a humorem – kovář Želva a jeho kamarád právník, s angličtinou – to se mohlo hodit. No a měl jsem další lidi v záloze. Šlo o to, zaplnit 2-3 kanoe, jedno auto, podle počtu vhodně veliké. No a nakonec to dopadlo jinak – vyrážím jen s Danem ve dvou a jsem rád – nezdržujeme se skupinou, budeme víc v přírodě. Dokonce jsem dost uvažoval, zda to nepodniknu jen sám – kvůli té přírodě a síle přežití.

Byl jsem tak nadšený, že jsme v říjnu koupili letenky – jak jsem sledoval pohyby cen. A taky sehnal kamarády v Dawsonu – přes Želvu a Tarzana jsem měl kontakt na Ketchupa a od něj na Mikina kvůli lodi a taky jsem se přes Lenku dobral na Patrika. Tak super – a já jim všem jsem vděčný za rady a pomoc při vší té přípravě. Jako Hance a Jahodě za všechny ty věci kolem pojištění.

Tady je drobný seznam, co jsem připravil cca 9 měsíců před odletem. Tady je zase kapka adrenalinu co mi poslal Patrik, abych byl v pohodě až se nám něco stane…

Přečtené knihy: Yukon solo, Směr Aljaška, Starci na Aljašce (aneb proč bychom se nezmrazili), Aljaška – průvodce, …..Oto Šimánek, Balada o kremaci Sama McGee a mnoho dalších článků…

kontaktoval jsem také Karla Dohnala, autora Yukon solo a dokonce jsem s ním letěl legendární Cesnou, Honzu Luhana, co jel před pár lety v jeho stopách Big Salmon River, emailoval jsem s Miro Podhorským. Všem děkuji za inspiraci, dobré rady, pomoc.

Každý ten střípek zapadal do mozaiky příprav, stejně jako inspirace v Klubu českých zlatokopů, kdy jsem se učil rýžovat zlato a pronikal do tajů tohohle řemesla.

To, co nám doufám pomůže, bude GPS navigace, kterou mi Lukáš několikrát reinstaloval, protože Garmin, ať se mu to líbí nebo ne, má svoje mouchy. Tak snad ty mouchy budou zahnány komáry podél říčního údolí.

Věnoval jsem nějaký ten čas výrobě nože na cestu.

Jsem zvědavý, jak se to bude vyvíjet vůči plánu:

7.6.2015

6:00 – odlet Ruzyně

14:20 – odlet Franfurt

14:50 – přílet Whitehorse

setkání s Ketchupem, pivo, nákupy, přespání na hotelu?

8.6.2015

dokončení nákupu

cesta do Dawsonu s podíváním se na: jezero Labarge, Carmacks, Pelly Crossing, Five Fingers, Stewart Crossing, McQuesten Crossing – a co nás tak ještě napadne

Pivo s Mikinem a odjezd na vodu – na Mayo a odtud na McQuesten River

od 8.6.2015 cca 6-9 dní

McQuesten River, Stewart River, Yukon

další dny

sjetí Klondike River – 1 den

cesta na Inuvik – kam až, to záleží na dohodě s Mikinem

další dny

pivo s Patrikem, prohlídka Dawson City, saloony a putyky, slavnosti slunovratu v Dawsonu, rýžování zlata, hudební slavnosti v Chicken, výprava do Států – Fairbanks a možná k Yukonu

28.6.2015

ráno odjezd s Patrikem do Whitehorse,

18:40 odlet z Whitehorse

29.6.2015

12:50 přílet Frankfurt

19.50 odlet do Prahy

21:00 přílet do Prahy